<< Tillbaka till sida 20 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Grönvita entusiaster höll ställningarna framför storbildsskärmen
Inte riktigt hundratalet huvuden kunde räknas på Adlon Sportsbar igår kväll, men väl åttio IFK-stödjande följde Urheilukanavas utsändningar från Vasa på storbildskärmen.

Kring åttio personer framför storbildskärmen. Inte illa pinkat för att vara en vardagsmatch i ligan en torsdag kväll. Trots frånvaron av tifosi och ackompanjemang från Green Mean Machines trummor hölls stämningen på en fullt duglig nivå på Adlons sportsbar igår kväll. Eftersom matchen endast kunde ses via IP-tv valde många att ta tillfället i akt och se på matchen via Ålcoms utsändningar i brist på andra visuella alternativ. Barmästaren och Vasabon Chricke Norrman kunde inte klaga på något annat än resultatet.

– Synd att det blev oavgjort, det hade varit bättre om VPS vunnit, ler den för kvällen något ensamme vasalänningen.

Norrman gillar trots sin fastländska bakgrund IFK-supportrarnas besök.

– Jag gillar verkligen IFK-entusiasterna. Hoppas det blir mera sånt i sommar, säger barmästaren vidare.

Trots de missade målchanserna i slutskedet var det inte några bittra miner bland IFK-fansen. En poäng verkade allmänt vedertaget godtagbart både för Vasabor och ålänningar. Om det berodde på pizza och dricka eller bra fotboll är dock svårt att säga.

ISAC BOMAN

sport@nyan.aland.fi


Förstora bilden >
ISAC BOMAN


Förstora bilden >
ISAC BOMAN


Förstora bilden >
ISAC BOMAN


Förstora bilden >
ISAC BOMAN

<< Tillbaka till sida 20 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan