<< Tillbaka till sida 18 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
De lär sig finslipa svingen
TENNIS. Håkan Sundelin går i tennisskola på Föglö för att lära sig grunderna i spelet. – Jag har tydligen gjort allt fel, säger han med ett skratt.

Under ett par veckors tid finns mariehamnaren Erik ”Ecki” Söderdahl på Föglö för att träna hugade öbor i tennis. På torsdagseftermiddagen finns bara två elever på plats; far och son Håkan Sundelin och Emil Sundelin.

– Jag har spelat tennis förut och trodde jag kunde det, men tydligen har jag gjort allt fel, säger Håkan med ett skratt.

Han bestämde sig för att ta tillfället i akt när kommunen arrangerade tennisskola.

– Jag ville inte få tennisarm och allt vad man får när man blir äldre och inte spelar rätt.

Sonen Emil hängde på.

– Jag har bara spelat på rasterna i skolan och kommit hit ibland, säger han där vi står i solskenet på tennisbanan bakom Föglö grundskola i Degerby.

Ett släktfel

Ecki Söderdahl, som bland annat tränat tennisesset Linda Jansson, är noga med tekniken. Familjen Sundelin får öva sina forehands och backhands ett flertal gånger innan han börjar mata bollar mot dem.

– Tänk på Rolexen! Du ska lyssna på klockan, instruerar han och demonstrerar hur handleden ska ända upp till örat i avslutningen av svingen.

Båda Sundelinarna kapar flera gånger av svingen för tidigt.

– Det måste vara ett släktfel det där, säger Ecki med ett skratt varpå Håkan inflikar:

– Jag slutar slå när jag får bollen, jag tror väl jag är färdig.

Vill slå grannarna

Ecki Söderdahl påpekar att grundtekniken är oerhört viktig.

– När man spelar tennis kommer man till en viss nivå där man inte når längre om man inte har rätt teknik. Det lönar sig att gå några kurser. Men det är klart, ju längre man spelat, desto svårare är det att korrigera, berättar han och fortsätter:

– Många tappar lusten när man ändrar i deras teknik, för då blir man ofta sämre till en början. Men det är aldrig för sent att förbättra sig, sedan är det väl en ambitionsfråga.

Håkan Sundelin ger sig den på att korrigera sin gamla teknik.

– Lär man sig bara grunden kommer resten automatiskt. Jag har kört på som när jag var 15 år, men det märks verkligen en skillnad.

Och hans ambition?

– Nu har jag chansen att spöa grannarna!

MALIN TILLSTRÖM

malin.tillstrom@nyan.aland.fi

Foto: JONAS EDSVIK

jonas.edsvik@nyan.aland.fi


Förstora bilden >
Fin backhand. Emil Sundelin visar stundtals upp en riktigt fin forehand, men har enligt tränaren problem med greppet i sin backhand. Tennis har han tidigare inte spelat så mycket, mest på rasterna i skolan då och då.
MALIN TILLSTRÖM


Förstora bilden >
Glömmer ägget. Håkan Sundelin glömmer att tänka på både ägg och öglor när han svingar vilket gör att racketens bana blir väl snäv. ”Jag trodde jag kunde spela tennis”, säger han.
MALIN TILLSTRÖM


Förstora bilden >
Noggrann. Tränaren Erik ”Ecki” Söderdahl är noggrann och bevakar sina adepter med ett falköga.
MALIN TILLSTRÖM

<< Tillbaka till sida 18 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan