Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Erlandsson nära missa talmansvalet i ovädret
Markering mot NR att komma hem

Erlandsson nära missa talmansvalet i ovädret

Lagtingsman Ragnar Erlandsson (c) valde lagtingets öppning framom Nordiska rådets session i går, men höll på att missa båda. Det var problem att landa i Mariehamn.

Samtidigt som det ringde in till talmansval i lagtinget i går kom Ragnar Erlandsson in i salen. Direkt från flygfältet.

– Piloten försökte landa två gånger utan att lyckas. Så han meddelade att om det inte går den tredje gången heller så vänder vi tillbaka, berättade Erlandsson efteråt.

– I så fall hade jag väl återvänt till NR-sessionen i Köpenhamn, skämtade han.

Det var snöoväder och dimbankar som skymde sikten så man inte kunde se landningsbanan. Men det blev tredje gången gillt.

Markering

På frågan om det var värt att lämna NR-sessionen för att komma hem och rösta på talman, med tanke dels på att hans röst inte var avgörande, dels på ovädret, försäkrade Erlandsson att det var det.

– Vi har från åländsk sida kämpat om det här i Nordiska rådet. Vi har sagt att den 1 november är vår nyårsdag. Det skulle aldrig falla Nordiska rådet in att ha session samtidigt som Finlands eller Sveriges riksdag inleder ett nytt arbetsår.

Så hemresan var från Erlandssons sida en markering mot att man i NR inte respekterar lagtingets öppning.

I går skulle man i NR diskutera bland annat ökat inflytande för självstyrelserna. Det handlade om regeringarnas redogörelse om de självstyrande områdenas ställning i det officiella nordiska samarbetet. Likaså diskuterades samarbetsministrarnas redogörelse om avskaffandet av gränshinder i Norden.

– Sessionen kunde ha börjat en dag tidigare. Och man hade inte behövt lägga självstyrelsepolitiska frågor just till i dag, sade Erlandsson om gårdagens möten i Köpenhamn.

Att Ragnar Erlandsson, som är ordförande i den åländska NR-delegationen, lämnade sessionen betyder inte att eventuella åländska frågor blev obevakade. På plats fanns Raija-Liisa Eklöw (lib) samt ersättarna Dennis Jansson (fs) och Anders Eriksson (Åf).

Från landskapsregeringen fanns Roger Nordlund (c), Camilla Gunell (s), Lasse Wiklöf (s) och Harriet Lindeman (fs) på plats. (ht)


Förstora bilden >
Veteran. Ragnar Erlandsson (c) har varit med i det nordiska samarbetet länge. Nu leder han den åländska delegationen, så det var en tydlig markering när han lämnade sessionen för att delta i lagtingets högtidliga öppning i går.
Foto: ERKKI SANTAMALA

<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan