Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 16 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Inget kort till Europatouren
GOLF. Ålands golfklubbs Anna-Karin Salmén missade cutten och därmed kortet till Europatouren. Små missar var avgörande. – Kanske var jag nervös undermedvetet, säger hon.

Efter tre rundor i kvalet till Europatouren fick Anna-Karin Salmén tacka för sig. Scoren blev 75, 74 samt 76 vilket gav en total på nio över par vilket var två slag för mycket för att få spela den fjärde och avslutande omgången.

– Målet var så klart att sluta bland de 28 bästa som får kortet och just nu känner jag mig lite besviken, det är givet, säger hon.

Salmén är dock nöjd med sitt spel.

– Det var bara det att allt inte stämde, men på det stora hela är jag nöjd. Jag hade den sämsta scoren på sista dagen, men egentligen spelade jag som bäst då., det flöt bara inte på.

Var det nerverna?

– Nej, det var mer små, dumma misstag. Kanske var jag nervös undermedvetet.

Många spelare med erfarenhet från Europatouren fanns med i kvalet.

– Man lär sig jättemycket av dem när man pratar med dem. Och jag borde ha chansen att slippa med på några deltävlingar nästa år.

Nu ligger huvudfokuseringen på Teliatouren där Anna-Karin Salmén nästa år deltar som proffs för första gången. Och till nästa höst väntar en ny chans att kvala in sig på Ladies European Tour.

MALIN TILLSTRÖM

malin.tillstrom@nyan.ax


Förstora bilden >
Visserligen är hon besviken över att hon missade cutten till den avgörande rundans spel inför Europatouren, men Anna-Karin Salmén är glad ändå och ser fram emot tiden som proffs på Teliatouren.
Foto: ANDREAS DIENERT
MALIN TILLSTRÖM

<< Tillbaka till sida 16 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan