Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 2 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Prisad tryffeldoktor
Doktor Salem Shamekh, som under hösten tre gånger besökte Åland för att introducera tryffelodling i landskapet, har fått Helsingfors Tekniska högskolas innovationspris för 2006.

Det berättas i senaste numret av tidningen Landsbygdens Folk i en artikel skriven av Rolf-Lennart Witting.

Shamekh har bland annat utvecklat en metod för framställning av vit och luktfri melass. Den här melassen har som djurfoder ett mycket högre näringsvärde än den vanliga mörka melassen. Shamekhs vita melass har också flera användningsmöjligheter inom livsmedelsindustrin. Särskilt väl lämpar den sig som fibertillskott i glutenfritt bröd.

Dessutom har Shamekh som ledare för sitt forskarteam vid högskolans laboratorium för bioprocessteknik utvecklat en metod som håller jordgubbar fräscha under en längre tid, och jordgubbarna får bättre egenskaper efter djupfrysning.

Shamekh har också hittat en teknik som får snittblommor att hålla sig längre i vas. När blommorna sedan torkar bibehåller de sin ursprungliga färg.

– Mina nya idéer handlar bland annat om att förlänga hållbarheten för snittade frukter och grönsaker. Exempelvis pommes frites, tomatklyftor, äppel och olika slags grönsallader, berättar den glada och stolta pristagaren, som kom till Finland från Libyen i mitten av 90-talet.

Tryfflarna ”skötebarn”

Men tryfflar är ”mitt skötebarn” betonar Salem Shamekh, som själv inte har tagit betalt för sina besök på Åland för att få igång tryffelodlingar.

Shamekh har i dagarna skickat en fyraårsplan för det åländska tryffelprojektet till Ålands hushållningssällskap.

– Nu är det bara att vi sätter oss ner tillsammans för att diskutera hur praktiska frågor ska skötas i fortsättningen.


Förstora bilden >
Prisade doktor Salem Shamekh. Foto: ERKKI SANTAMALA

<< Tillbaka till sida 2 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan