Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 14 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Så kan du minska elräkningen!
Alla lysande stjärnor och blinkande istappar i hem och på arbetsplatser påverkar inte den totala elförbrukningen på Åland så mycket. Men för den som vill är det är dock enkelt att spara både el och pengar.

Vid elverket i Mariehamn märks en ökad elförbrukningen under veckorna före julhelgen.

– Det handlar nog om någon eller några procent. Högst ligger det de sista dagarna innan jul, då skolorna har avslutning, säger elchef Cai-Erik Ekström.

Men vid Ålands elandelslag, som förser den åländska landsbygden och delar av skärgården med el, märks ingen tydlig förbrukningstopp på grund av alla eldrivna julprydnader.

Där syns det däremot om blir en vit och smällkall vinter, då många kunder har elvärme.

– Temperatur och vind påverkar mycket mer hos oss, säger elnätschef Jan Lindgrén.

Dioder drar mindre

Med enkla åtgärder kan dock alla minska elanvändning, och därtill spara pengar.

Här följer några tips:

 Sätt timer på julbelysningen. Då lyser de välkomnande i kvällsmörkret, utan att stå och lysa i onödan i dagsljuset.

 Ha julprydnader med lysdioder istället för glödlampor. Dioderna förbrukar betydligt mindre el. I dag finns prydnader av alla de slag med dioder. De är lite dyrare, men håller längre.

 Ha inte lämpor tända som du inte behöver ljuset från.

 Sänk rums- varmvattentemperaturen i fastigheten några grader.

 Använd om möjligt andra värmekällor än el, till exempel kakelugn, vedspis, kamin eller vedpanna.

 Stäng av timer- och standby-funktioner på TV, digitalboxar, satellitmottagare, DVD-spelare, stereoapparater och liknande när de inte används.

 Använd motorvärmare och kupévärmare så korta tider som möjligt.

Källa: Jan Wennström, Ålands elandelslag samt Cai-Erik Ekström, Mariehamns elverk.

<< Tillbaka till sida 14 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan