Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 2 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Rånet mot Ålandsbanken - detta har hänt

Torsdag 10 augusti

Cirka 13.30: Maskerade män tar sig in i Ålandsbankens garage genom att slå sönder ett fönster. Åtminstone en av männen har ett automatvapen, och de tvingar till sig en okänd summa pengar av två bankanställda och en chaufför i en budbil, som just anlänt till garaget. Bankdirektör Peter Grönlund medger på kvällen för Nya Åland att bytet kan vara 15 miljoner kronor, vilket nu har bekräftats.

Ungefär samtidigt sätter en man eld på en Mitsubishi utanför stadsbiblioteket och springer ner mot banken.

13.44: En Audi A6 kommer körande över bussplansparkeringen och ut på Torggatan. Den svänger vänster upp längs Styrmansgatan och lämnar stan i nordlig riktning.

14.06: Alarmcentralen får ett larm från Färjsundets båthamn om en bilbrand. Finströms och Östra Saltviks frivilligbrandkårer rycker ut och släcker en brinnande Audi A6.

Polisen kontaktar sjöbevakningen och tullen, samt polisen i Åbo och Stockholm. Registerkoll visar att både Mitsubishin och Audin är stulna i Stockholm.

Söndag 13 augusti

Den så kallade akuta fasen övergår i undersökningsskedet. Polisen arbetar med inre spaning och kontrollerar tips.

Onsdag 18 oktober

Centralkriminalpolisen i Åbo uppger att fynd gjorts på brottsplatsen som knyter rånarna till Sverige.

November

En 33-årig svensk medborgare bosatt i Stockholmsregionen häktas i sin frånvaro.

Fredag 9 mars

Stockholms tingsrätt häktar en 35-åring bosatt i Norrtälje för inblandning i rånet.

Fredag 18 maj

Krister Petersson, chefåklagare vid Internationella åklagarämbetet i Stockholm, lämnar in en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt där han yrkar på grovt rån alternativt medhjälp till grovt rån för 35-åringen.

Onsdag 23 maj

Rättegången inleds.

Torsdag 7 juni

Stockholms tingsrätt friar den 35-årige mannen. Chefsåklagare Krister Petersson överklagar domen.

Fredag 10 augusti

Det är fortfarande inte bestämt när hovrätten ska ta upp Ålandsbankenrånet. Enligt Krister Peterssons sekreterare kan det dröja länge än innan målet tas upp.


Förstora bilden >
Stockholms tingsrätt friade i juni en 35-årig Norrtäljebo från inblandning i rånet. Foto: DAVID LUNDBERG


Förstora bilden >
Nya Ålands framsida
dagen efter rånet.

<< Tillbaka till sida 2 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan