Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Massor av möjligheter med vinbär

Fråga: Vi har massor med vinbär. Brukar koka saft. Vad annat kan jag göra med dem?

Hamstern

Svar: Vinbär är hälsosamma och mångsidiga. De är goda och billiga, speciellt om man har egna. Självplock är annars att rekommendera.

Jag skrev tidigare om ”tvångspotatisarna” ute på kobben i Houtskär. Vi har tvångsvinbär där också. När man har gamla, stora buskar som ger bär hur mycket som helst är det väldigt svårt att bara låta dem stå och bli fågelmat.

Någonstans i generna finns instinkten om att vi har en lång vinter framför oss och att vi likt ekorrar måste se till att förråden är fulla. Mor och far, mormor och farmor såg krigen på nära håll och lärde sig att ta tillvara allt de kom över. När kriget tog slut fortsatte de. Jag tror att också jag ärvde ”krigsbeteendet” vad gäller vinbär.

Safta och sylta

Man kan köpa billig saft och billig sylt. Eller så kan man göra det själv om man vill och har tid. Jag tycker att det är godast med hemlagat och har efter många års uppehåll börjat konservera lite igen.

Vinbär är enklast att safta. I saftmaja går det bäst och man kan varva bär och socker färdigt i saftkokaren så behöver man inte koka upp saften skilt efteråt.

Jag brukar ånga ur saften först och sedan koka upp den med 300 gram socker per liter saft. För säkerhets skull tillsätter jag 1 tsk flytande atamon per liter saft.

Flaskorna sköljer jag med atamonlösning och steriliserar i ugn på 100 grader. Det är ledsamt när saft och sylt möglar, efter mycket jobb.

Saft och sylt går bra att frysa i små förpackningar så kan de användas efterhand.

Vinbärsgelé är en klassiker och görs av saften. Passa på att göra en sats innan bären är övermogna så stelnar gelén av sig själv. Saft som stelnat till gelé i flaskor är ingen höjdare men kan värmas upp i hett vatten, så flyter den igen. Stelnar inte saften kan man använda pektinhaltigt socker eller andra pektinpreparat för att få saft att stelna till gelé. Hemmagjord gelé är lite lyxigt tycker jag. Men det finns att köpa också.

Andra alternativ

Vinbär är också fina att använda som dekoration på tårtor och efterrätter, i bål eller på salladsfat. Frys in hela,vackra klasar på en bricka och lägg dem försiktigt i en ask så är det bara att plocka fram dem då de behövs. Rensade vinbär kan frysas in med eller utan lite socker.

Passar bra till gröt och plättar. Eller så kan man göra puré eller kräm av dem. Färdigt mosade bär går också bra att frysa.

Speciellt svarta vinbär är goda att göra vinbärskvark av till mellanmål eller efterrätt. Blanda lika delar kvark och vispad grädde, tillsätt mosade bär och socker efter smak.

Brännvinsbär

Min mor brukar göra svartvinbärssnaps. Hon är noga med sina ”svarta brännvinsbär”. Hon plockar övermogna, fina rensade bär, som sätts i en burk och så häller hon Koskenkorva över så bären blir täckta. Sedan får de ligga till juletid då de är färdiga att serveras som svartvinbärssnaps vid julbordet. Varvar man bären med socker får man likör.

Mest och bäst vitaminer får man förstås om man äter bären ur buskarna direkt. Sommarkänslan infinner sig på köpet. Svarta vinbär innehåller mera c-vitamin än apelsiner, så frossa på bara.

Tina


Förstora bilden >
Mångsidiga bär. Tina tipsar om hur vinbär kan bli till mer än bara vanlig saft. Varför inte pröva göra vuxensaft nästa gång?
Foto: ANDREAS DIENERT
Hamstern

<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan