Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 8 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Skivinspelning i Jomala kyrka
Tre sopraner sjunger både nytt och medeltida

Skivinspelning i Jomala kyrka

Tre sopraner sjunger på den skiva som spelas in i Jomala kyrka och som släpps i november. På skivan ryms både medeltida sånger och helt nyskrivet material av Kjell Frisk.

I lördags förvandlades Jomala kyrka till en inspelningsstudio. Bolaget Frisk & Simonsen produktion står bakom en skiva som spelas in nu men som släpps först i november, lagom till nästa jul.

– Men det är ändå ingen traditionell julskiva. Mycket av materialet är helt nyskrivet och övrigt material är inte så välkänt, säger en av producenterna, Kjell Frisk, som också står för arrangemangen och för den nyskrivna musiken.

Fromma sånger

Skivan som får namnet Angelus Emittitur – en utsänd ängel – innehåller även sånger ur den medeltida samlingen Piae Cantiones eller ”fromma sånger”.

På skivan sjunger sopranerna Sofie Asplund, Frida Jansson och Freja Frisk. De tre är vänner från Ålands musikinstitut, där de inledde sin sångarkarriär under ledning av sångläraren Catherine Frisk Grönberg, och de sjöng tidigare tillsammans i gruppen Brava. Nu har samtliga gått vidare inom musiken och studerar i Stockholm.

– Det här är ett spännande projekt. Vi har varsitt solo och i övrigt sjunger vi ihop. Det mesta av materialet är helt nytt för oss och det gör det extra roligt och utmanande, säger en av sångarna, Frida Jansson, som studerar på musikerlinjen vid musikhögskolan i Stockholm.

På skivan medverkar också en kör med tio elever från musikinstitutet, Voces Alandiacae, och för ackompanjemanget står Judith Deáki på piano, Kjell Frisk på harpa, slagverk, flöjt och säckpipa och Ella Grüssner Cromwell-Morgan på fiol och fiddla.

Inspelningen görs av Jesper Josefsson, som studerar till ljudtekniker vid musikhögskolan i Piteå, och Edward Mattsson.

– Vi lägger hundra timmar på skivan, minst. Eftersom det delvis är helt ny musik kräver den en hel del instuderingstid, säger Kjell Frisk.

Trafiken stör

Sångare och musiker tillbringade många timmar i kyrkan i lördags och förmodligen behövs någon eller några inspelningsdagar även under våren.

– Jomala kyrka har den bästa akustiken på Åland även om den inte är helt perfekt som inspelningsplats. Ibland stör trafiken för mycket, säger Kjell Frisk.

HELENA FORSGÅRD

redaktion@nyan.ax

Foto: FREDRIK TÖRNROOS

foto@nyan.ax


Förstora bilden >
Tre sopraner. Frida Jansson, Freja Frisk och Sofie Asplund längst till höger sjunger på skivan Angelus Emittitur som spelades in i Jomala kyrka i lördags.
HELENA FORSGÅRD


Förstora bilden >
Bra akustik. Skivan spelas in i Jomala kyrka som sägs ha den bästa akustiken på Åland. Men ibland stör trafiken för mycket och sångarna får börja om på nytt.
HELENA FORSGÅRD


Förstora bilden >
Ljudtekniker. Jesper Josefsson i sin ”inspelningsstudio” i Jomala kyrka. Han studerar som bäst till ljudtekniker vid musikhögskolan i Piteå i Sverige.
HELENA FORSGÅRD


Förstora bilden >
Kjell Frisk, lärare vid Ålands musikinstitut, har skrivit nytt material för den kommande skivan.
HELENA FORSGÅRD

<< Tillbaka till sida 8 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan