Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Arbetsgrupp utreder situationen

Arbetsgrupp utreder situationen

Tiggare har blivit ett allt vanligare fenomen i de finländska städerna. Därför har inrikesministeriet tillsatt en arbetsgrupp som ska kartlägga behovet av enhetliga myndighetsåtgärder när det gäller tiggare.

Arbetsgruppens mål är att utreda om det behövs anvisningar på nationell nivå när det gäller myndighetsåtgärder som beror på tiggare eller om anvisningarna behöver vara enhetligare när det gäller vissa förfaranden.

Dessutom är målet att förtydliga tolkningen av sekretessbestämmelserna i samarbetet mellan myndigheterna samt utreda och bedöma om det behövs ändringar i ordningslagen när det gäller lagstiftningen om tiggare.

Arbetsgruppen lämnar förslag om hur tillfällig inkvartering för tiggarnas minderåriga barn ska ordnas. Arbetsgruppen ska också ta fram en utredning som klargör om tiggarna är utsatta för tvång eller organiserad brottslighet samt lämna förslag om hur tiggarnas säkerhet ska tryggas.

Bakgrunden till att arbetsgruppen tillsätts är de tiggare som har dykt upp i Helsingfors och några andra stora städer hösten 2007. De är i huvudsak EU-medborgare, främst rumänska romer. Tiggeri är inte i och för sig lagstridigt och med stöd av principen om fri rörlighet inom EU kan vilken EU-medborgare som helst komma till Finland.

Barn och äldre?

Det ökade tiggeriet bland EU-medborgare har observerats också i Sverige och Norge.

En del av tiggarna har haft med sig små barn eller så har tiggarna varit äldre personer i medtaget skick. Om tiggarna har små barn med sig kan det behövas insatser från socialväsendet eller i vissa fall polisen. (FNB/ke)

<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan