Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Sverige går i bräschen
Många hotell väljer porrfritt
Närmare 500 hotell i Sverige erbjuder rum utan porrkanaler på tv. Ett av skälen är att man vill skona sin städpersonal som måste städa efter de gäster som kallas för ”äckelgubbar”.

Mäns våld mot kvinnor omfattar per definition också pornografi. Därför har riksorganisationen för kvinno- och tjejourer i Sverige tagit fram en katalog över porrfria hotell och konferensanläggningar, ”Boka porrfritt”. I dag finns uppemot 500 hotell med på listan som finns på www.roks.se och www.informus.se.

Alla närmare 3.000 hotell- och konferensanläggningar i landet har fått frågan. Också alla kommuner har fått frågan om de väljer porrfritt för sina hotellbokningar. En tredjedel av alla kommuner, 101 av totalt 290, har uppgett att de har eller är i färd med att behandla frågan om att boka porrfritt. Också på andra sätt har frågan aktualiserats.

Samma fråga ställdes också till samtliga landsting. 21 av 21 landsting svarade. Av dem är det bara fyra som inte har behandlat frågan, Elva landsting har beslutat om porrfria bokningar och fem arbetar med frågan.

Städar efter gubbarna

I informationsmaterialet om porrfria hotell ingår en intervju med en städerska som jobbar på hotell i Stockholmstrakten. Alla hotell hon arbetat på har haft pornografi i tv-utbudet på rummen, och det är hennes sak att städa upp efter porrkonsumtionen.

”Det kan ligga pappersservetter eller toalettpapper insmetade med sperma på golvet, det har även hänt att jag har fått torka av tv-rutan då den har varit full av sperma. Ibland har det funnits porrtidningar som gästen lämnat kvar. Dessa kan också vara kladdiga. Vi kallar dom för äckelgubbar och borde egentligen ha mer betalt för de rummen. Då det är ett ganska dyrt hotell jag jobbar på så är det inte äckelgubbarna själva som betalar utan det är deras företag som de jobbar på”, berättar hon bland annat.

ANNIKA ORRE

annika.orre@nyan.ax

<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan