Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Victoria får träffa många
Mycket kultur präglar den kronprinsessan Victorias program i dag. Besöket bevakas hela tiden av en buss full med representanter för massmedia men mycket är också hemligt och privat.

Dagen börjar med att kronprinsessan Victoria kommer till Självstyrelsegården där hon får information om bland annat självstyrelsen, demilitariseringen, neutraliseringen och Ålandsexemplet. Det är talman Roger Nordlund, biträdande lagtingsdirektör Susanne Eriksson och fredsinstitutets direktör Sia Spiliopoulou-Åkermark som levererar det kunskapspaketet.

Dessutom berättar lantrådet Viveka Eriksson och Viking Lines vd Nils-Erik Eklund om det åländska näringslivet.

Hemlig meny

Lunchen har komponerats av Havsviddens köksmästare Christian Sveholm och den serveras på Kastelholms slott. Men vad han tänker bjuda på avslöjas inte för pressen innan prinsessan har satt gaffeln i sin mun.

Bland gästerna finns den åländska stamtruppen, Eckerölinjens vd Björn Blomqvist, Alandiabolagens vd Leif Nordlund, Producentförbundets vd Birgitta Eriksson, industrirådet Trygve Eriksson, inredningsarkitekt Bettina Ingves, turistförbundets vd Annica Jansson, Chipsens vd Göran Schultz, kommerserådet Anders Wiklöf, vicelantrådet Britt Lundberg, rektor Gyrid Högman, Sunds kommundirektör Christina Nukala-Pengel och Silvana Fagerholm-Sjöblom, verksamhetsledare för Kastelholms slott.

Eftermiddagen inleds med ett besök i Önningebymuseet där konstsamlingarna och den forna konstnärskolonins verksamhet presenteras av konstnären Kjell Ekström.

Till Mariehamn återvänder prinsessan med galeas, hon kliver klockan 15 på Albanus vid Lemströms kanal.

De övriga gästerna ombord är främst representanter för det åländska kulturlivet: Kjell Ekström, Christer Norrgrann, Rigmor Tillema och Barbro Sundback. Dessutom deltar Annica Jansson.

En folkfest

Halv sju på kvällen är det dags för kronprinsessan att visa upp sig för hela Åland. Då kommer hon till Torget i Mariehamn för att inviga de utställningar på Ålands museum och Ålands konstmuseum som ordnas för att minnas 1808-1809 års krig då Åland och Finland skildes från det svenska riket.

Värdarna hoppas på en folkfest och åtminstone vid pressläggningen i går kväll lovade väderprognoserna att till och med solen kommer att finnas på plats.

Victorias dag på Åland avslutas med en supé på restaurang Nautical i Mariehamn där gästerna huvudsakligen består av ledamöterna från det åländska lagtinget och den åländska landskapsregeringen.

Också här är lagtinget hemlighetsfull vad menyn beträffar. Och lika tyst är man om vad Victoria kommer att få som officiell present.

Det är första gången en svensk kunglighet officiellt besöker Åland sedan 1921. Det senaste besöket med kungliga förtecken var 1991 då Jordaniens drottning Noor var på Åland. (tt-s).

TITTE TÖRNROTH-SARKKINEN

titte.tornroth@nyan.ax

<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan