Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan

ÅLANDS SYNSKADADE

På höstmötet valdes ny styrelse för 2009: ordförande Bern Löfman, vice ordförande Börje Troberg, styrelsemedlemmar Lisbeth Eriksson, Viva Holm, Dorrit Mattsson och Mary Niemi.

Vi planerar kursverksamhet under kommande vintern. Tilltänkta ämnen är borstbindning, punktskrift på olika nivåer, användning av mobiltelefon, användning av Pratsambox, engelska och diskussionsgrupp ”självhjälp”. Intresserade kan kontakta Bern Löfman, telefon 0457 343 12 02.

Projektet Åländsk Talbok i samarbete med Mariehamns Stadsbibiliotek fortsätter i rask takt. Nu finns det många nya Daisy-böcker av åländska författare.

Ett större projekt år 2009 är utbildning av syntolkar. Ålands synskadade söker personer som är intresserade av att genomgå en tvådagars syntolksutbildning. Att syntolka innebär att på ett kortfattat sätt berätta saker som en synskadad inte uppfattar. Områden där vi eftersträvar syntolkning är: teater, revy, musical och film, men även idrottsevenemang. För att genomgå utbildning behöver man inte vara intresserad av alla områden, utan olika personer kan tolka olika typer av evenemang. För mera information kontakta Börje Troberg, telefon 0457 530 09 77.

ÅLANDS AKTIESPARARE

Håller informationsmöte måndagen den 24 november kl. 19.00 i Ålands Hotell- och restaurangskola.

Nu när marknaderna fortfarande är volatila är det särskilt viktigt att noga följa med och få bedömningar av sakkunniga. Därför - kom med! Programmet står Avans Partners för: Mattias Söderback håller en marknadsövesikt och ger aktietips.

En nyhet för Åland presenteras: Alternativa aktiemarknaden i Sverige AB presenterar sin affärsidé med en marknadsplats för onoterade aktier i Sverige. Här köps och säljs aktier under särskilda former, det är inte fråga om daglig handel, utan det är vissa dagar som handelsplatsen är öppen. Alternativa aktiemarkanden är underställd Finansinspektionen. Handel här sker med aktier som inte är lämpade för en kontinuerlig daglig prissättning, Det kan bero på ägarkonstellationer eller företagens storlek, osv. Det här kan vara ett intressant alternativ för den som söker nya marknader att satsa på.

Alla välkomna - kaffeservering!

<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan