Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 18 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Intresse för Wirtanen i Örebro

FOTBOLL. Intresset för Tommy Wirtanen verkar vara ganska stort i Örebro. I onsdags publicerades en intervju med honom i Nerikes Allehanda och i går pratade samma tidning med Krille Mattsson för en analys av Wirtanen.

– Wirtanen har ingen stjärnstatus i den finska ligan. Men med rätt spelutbildning kan ”Siku” (Örebros finska tränare Sixten Boström) höja honom ett par klasser, till bra allsvensk klass. Och då måste Wirtanen förbättra sin fysik ytterligare för att klara 90 minuter allsvenskt tempo, säger Mattsson till NA.

Däremot är Mattsson tveksam till om Wirtanen kommer att lyckas i Örebro.

– Men ”Siku” kan skapa en bra allsvensk spelare av honom. Med rätt inställning, vilja och ledning kan det till och med bli succé och jag skulle vara den första att gratulera ÖSK, säger Mattsson.

Wirtanen testar med Örebro SK den här veckan och möjligtvis även nästa vecka. (jl)

<< Tillbaka till sida 18 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan