Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 20 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Nu är Wirtanen definitivt klar
FOTBOLL. Det återstod bara detaljer i torsdags. I går blev det klart. I två år framöver ska Tommy Wirtanen spela fotboll i Örebro SK. – Det ska faktiskt bli jäkligt skoj, säger han. Det blir jobbigt att lämna IFK men en jäkligt rolig utmaning.

Örebro SK. Sjua i Allsvenskan 2008. Tolva i maratontabellen. En andraplats från 1994 och totalt 41 säsonger i högsta ligan. Det är Tommy Wirtanens nya klubbadress.

– Det är skönt att det är klart så jag slipper tänka på det, säger han. Det är ändå min framtid och det är skönt att det klart vad jag ska göra framöver.

När Nyan träffade Wirtanen i torsdags var det bara formaliteter som återstod. Allt var egentligen spikat och det enda som återstod var ett godkännande från styrelsen. I går stod även det klart och Wirtanen blev Örebros spelare de närmaste två åren.

Nu väntar ett juluppehåll för Wirtanen men efter nyår börjar träningen med den nya klubben. Men när flyttlasset bär av är ännu inte bestämt.

– De drar igång träningen den 5 januari så någon gång efter nyår, säger han.

Nöjda i Örebro

I Örebro har intresset kring Wirtanen varit stort. När allt blev klart under gårdagen presenterades han med en stor bild på klubbens hemsida och Nerikes Allehanda toppade sina sportsidor på nätet med nyheten.

– Tommy är en snabb yttermittfältare/forward som provspelat med ÖSK under två veckor och som vi kommer att få stor nytta av. Vi är nöjda över att ha knutit honom till oss, säger Örebros sportchef Lennart Sjögren i ett pressmeddelande.

Även internetsajten Svenska Fans drog stort på nyheten med både positiva och mindre positiva kommentarer.

– Tommys snabbhet lär dock vara något utöver det vanliga och med tanke på hur (Sixten) Boström vill att ÖSK spelar känns det som ett intressant nyförvärv, speciellt som konkurrenten på högerflanken – Eric Bassombeng – går skadad oroväckande mycket, står det att läsa.

– Tommy visade inte speciellt mycket under sitt provspel med klubben men det vore inte rättvist att döma honom efter det med tanke på att övriga spelare mest tycktes invänta skinkcupen när Tommy och Hasan (Sesay) var här och spelade för sin fotbollsframtid, står det också.

Wirtanen har spelat 90 matcher i Tipsligan för IFK Mariehamn och gjort sex mål.

JOHAN LARSSON

johan.larsson@nyan.ax


Förstora bilden >
JOHAN LARSSON

<< Tillbaka till sida 20 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan