Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 2 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Måste bygga eget lager för radioaktivt avfall, säger andra bolag
Käpp i hjulet för Fennovoima

Måste bygga eget lager för radioaktivt avfall, säger andra bolag

Fennovoimas planerade kärnkraftverksbygge i riket har stött på problem. Bolaget vill placera sitt kommande utbrända kärnbränsleavfall i Olkiluoto, men de andra kraftbolagen Industrins kraft och Fortum säger nej.

Fennovoima – som har en direkt koppling till Åland i och med att Ålands elandelslag köpt in sig i bolaget – anhöll i mitten av januari om att få regeringens principbeslut för att bygga ett nytt kärnkraftverk i Strömfors i östra Finland eller i Simo eller Pyhäjoki i norra Österbotten. Fennovoima ägs i sin tur till en tredjedel av den tyska energijätten Eon.

Om en månad

I slutet av februari ska näringsministeriet ge sitt utlåtande om miljökonsekvensbedömningara för de tre orterna. Före det behandlas bolagets ansökan inte, skrev Hufvudstadsbladet den 15 januari.

Miljöcentralerna på alla tre orter har varit kritiska och kräver ytterligare utredningar.

I april i fjol lämnade TVO, Industrins kraft, in sin ansökan om att få bygga ett fjärde kärnkraftverk i Olkiluoto utöver det tredje som länge varit under byggnad. Också här krävdes det tilläggsutredningar till MKB:n och något principbeslut har inte getts.

Också Fortum, som äger de två kärnkraftverken i Lovisa och som har stora ägarintressen i Industrins kraft, väntas lämna in en ansökan om ett nytt kärnkraftverk i vår.

Får inte plats

Men nu har Fennovoimas planerade lösning för det utbrända kärnbränslet stött på patrull, berättade Hufvudstadsbladet i går.

Avfallsbolaget Posiva, som ägs av Industrins kraft och Fortum, hävdar att det inte finns plats för ett tredje bolags avfall i provgrottan i Olkiluoto – det som Fennovoima angett som slutförvarsplats. Planeringen av slutförvaringen fortsätter utifrån provgrottan som redan är byggd. Slutförvaret ska enligt planerna tas i bruk 2020.

3 miljarder euro

Posivas vd uppmanar Fennovoima att bygga ett eget slutförvar, något som förstås är både svårt och oerhört kostsamt. Slutförvaret beräknas kosta omkring 3 miljarder euro, byggs på 500 meters djup och förseglas slutgiltigt drygt 100 år efter att det tagits i bruk. Vissa radioaktiva ämnen i avfallet har en halveringstid på upp till 100.000 år.

Regeringen och riksdagen måste alltså ta ställning till att Fennovoima saknar slutförvar när ansökningen om principbeslut behandlas. Enligt lagen behöver ett bolag ha löst avfallsfrågan först när kärnkraftverket tas i bruk, men i praktiken kan politiker och myndigheter – och befolkningen – på förhand vilja veta hur man har tänkt sig slutförvaret

Risk för atomimport

Huvfudstadsbladet citerar den svenske professorn Nils-Axel Mörner som besökte Åland i höstas när kärnkraftskritiker ordnade seminarium. Mörner hävdar bland annat att det jordbävningsscenario som ligger som grund för säkerhetsbedömningarna för Olkiluoto-slutförvaret inte håller.

En fråga som Greenpeace ställer är: Om Fennovoima bygger ett eget lager, kan också andra länders kärnsopor slutförvaras mot betalning för att det ska bli lönsamt?

Risken är stor, hävdar Lauri Myllyvirta, energiansvarig på Greenpeace.

– Finland kan bli avstjälpningsplats för också andra länders atomsopor. Eon äger ett par tiotal kärnreaktorer i Europa, reaktorer vars utbrända kärnbränsle det inte finns någon slutförvaring för. Om Fennovoima, till stor del ägt av Eon, öppnar en atomsopgrav i Finland kan det bli omöjligt för Finland att hindra import från andra Eon-anläggningar i Europa, säger han på www.greenpeace.fi.

ANNIKA ORRE

annika.orre@nyan.ax


Förstora bilden >
ANNIKA ORRE

<< Tillbaka till sida 2 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan