Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 10 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Miseförening skriver till LR

Styrelsen för Miseföreningen har utarbetat ett programförslag på hur avfallshanteringen kan omorganiseras. Förslaget ska skickas både till landskapsregeringen och till kommunerna.

– Vi i Miseföreningen har inte förtroende för det sätt på vilket landskapsregeringen avser att lösa krisen inom Kommunalförbundet Ålands Miljöservice, skriver ordförande Carl-Gustav Flink i ett pressmeddelande.

Föreningen hoppas att deras förslag kan godkännas i kommunerna före juli, så att avfallshanteringen kan nyordnas i tid före nästa år. (mt)

<< Tillbaka till sida 10 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan