Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 15 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Dubbeltrav med poker
TRAV/POKER. Det ordnas en pokerturnering även i samband med årets dubbeltrav i mitten på juli. Sportchefen Jan Hedrén från Romme-travet i Sverige är på plats för att försvara sin titel och tävla om en beräknad prispott på över 20.000 svenska kronor.

Det är lördagen den 18 juli i samband med dubbeltravet som Ålandstravet i samarbete med Paf arrangerar Travpoker 2009.

– Intresset för årets Travpokerturnering är stort och redan efter de första anmälningsdagarna har flera anmält sig. Flera kända och mindre kända travprofiler och kändisar väntas till turneringen, sägs i ett pressmeddelande.

Tävlingen spelas i Mariasalen på Mariepark i samband med Rockoff, samma kväll som Lena Philipsson och Orup uppträder.

30 platser är reserverade i turneringen, i första hand för travkuskar, tränare, hästägare och i sista hand andra travintresserade.

Nya ingredienser

Man kan vinna en friplats till huvudturneringen via Live Satelit på internet på paf.com, eller vid Ålandstravets grillafton på hotell Arkipelag på fredagen den 17 juli.

– Vi tror att de här nya ingredienserna gör att Travpoker turneringen blir ännu populärare och får mer genomslagskraft, säger Jan Blomqvist vid Ålandstravet och Mattias Henderson vid PAF i pressmeddelandet.

Trav är det på fredagen och söndagen, på lördagen är det förutom Travpoker även Travgolf på banan i Kastelholm.

En av de stora

I pressmeddelandet kommenterar Jan Hedrén vad han tycker har varit roligast med att vara regerande mästare.

– Att en så stor tidning som Poker Magazine berättade om evenemanget i en nyhetsartikel. Det kan ju bara betyda att Travpokern på Åland är en av de stora turneringarna på ”touren”.

Vad är målsättningen med årets turnering?

– Att vinna förstås! Vad annars? Det ska bli kul att komma tillbaka till Åland. I början av 90-talet gjorde jag faktiskt mina första travreferat på travbanan i Norrböle. Sen dess har det blivit ett antal tusen… Även om jag numera bara gör det som extraknäck när någon frågar. (ms)


Förstora bilden >
Regerande mästare. Jan Hedrén ska försvara sin titel. Foto: ANDERS HOLMBERG

<< Tillbaka till sida 15 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan