<< Tillbaka till sida 26 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Var ligger problemet?

Efter att för många år sedan, när jag ville boka en tågresa från Stockholm till Umeå, fick svaret att du har väl Internet och kan kolla själv, bestämde jag mig för att inte använda Ålandsresor privat. Jag kan Internet och kan beställa vad jag vill.

Om det däremot är tjänsteresor är det ju en fördel att få allt på samma faktura. Gick in på Ålandsresor härom veckan och lyckades få en båtbiljett med Viking Line. Ville sedan ha en tågbiljett från Stockholm till Uppsala.

Flickan jag pratade med sa att hon inte hade behörighet att boka tågbiljetter i Sverige. Överfördes därför till en annan snygg kvinna. Hon försökte, men gav till slut förklaringen att resan var för kort och därför inte gick att boka.

Gick själv in på SJ.se och bokade och betalade.Varför kunde inte hon ? Enda bekymret är ju att jag måste lägga ut pengar. Båtbiljetter behöver jag inte köpa hos Ålandsresor.

Tommy Uhlin

<< Tillbaka till sida 26 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan