<< Tillbaka till sida 17 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Al-Qaida-ledare dödad

BAGDAD. De brittiska styrkorna i Irak har dödat en av ledarna för terrornätverket al-Qaida i Irak, meddelade militära källor på måndagskvällen.

Enligt källorna sköts Omar al-Faruq ihjäl på måndagsmorgonen i staden Basra i södra Irak då cirka 200 brittiska soldater gjorde en razzia mot hans gömställe. Al-Faruq gjorde motstånd och dödades.

Al-Faruq, som var född i Kuwait, anses ha varit ledare för al-Qaidas aktiviteter i sydöstra Asien. Han greps i Indonesien sommaren 2002, men lyckades fly ur amerikansk fångenskap i Afghanistan för ett drygt år sedan.

USA meddelade offentligt om flykten först ett halvt år senare då advokaterna vid en rättegång ville att al-Faruq skulle vittna om den dåliga behandlingen av fångar i USA:s flygbas Bagram i Afghanistan. De amerikanska myndigheterna måste då tillstå att al-Faruq flytt. (FNB–Reuters/AFP)

<< Tillbaka till sida 17 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan