Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 15 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Men Åland är inte intresserat
VM-spel för Sandvärn

Men Åland är inte intresserat

FOTBOLL. Bara ljumskarna håller, blir det i november VM-spel för IFK:aren och samelandslagets Erik Sandvärn. – Det betyder naturligtvis mycket att få representera en del av mitt hjärta, säger han. Arrangörer är NF-board, ett förbund för områden som inte är anslutna till FIFA. För Ålands del finns i dagsläget inget intresse för ett medlemskap.

New Federation board, NF-board, är en världsomfattande fotbollsorganisation som arbetar för länder och territorier som har egna fotbollsförbund men som inte är anslutna till världsorganisationen FIFA och europeiska UEFA. I slutet av november arrangerar förbundet det första officiella Viva World Cup på franska rivieran.

Mästerskapet avgörs i två grupper. I grupp A spelar Sápmi, det samiska landslaget där IFK Mariehamns Erik Sandvärn finns med i truppen.

– Bara jag har möjlighet är jag med. Det måste lösa sig med jobbet och så är jag skadad. Jag vet inte om jag hinner bli hundraprocentig tills dess, säger han om en envis sträckning i ljumsken som avslutat matchsäsongen i den grönvita tröjan.

Samerna ställs i gruppspelet mot Monaco och Sydkamerun. I den andra gruppen spelar Occitania, Romerna samt Västpapua. De två bästa lagen från varje grupp går vidare till semifinalerna.

– Svårt att säga hur det går. Jag vet egentligen ingenting om lagen som är med än så länge.

Medialt intresse

Turneringen var från början tänkt att inkluderat 16 lag, men en strid inom NF-Board gjorde att Nordcypern hoppade av turneringen för att istället arrangera en rivaliserande turnering, ELF cup, som lockar med gratis resor och mer vinstpengar än Viva world cup, vilket gjort att många nationer valt att istället delta där.

Sandvärn är dock optimistisk inför turneringen.

– Det är ett bra initiativ och det är otroligt kul för de här nationerna att få lite uppmärksamhet. Jag har hört att det ska vara stort massmedialt intresse. Bland annat kommer Aftonbladet och VG i Norge att följa med truppen och matcherna ska tv-sändas.

Erik Sandvärn har spelat för Sápmi i tre landskamper.

– Det betyder naturligtvis mycket att få representera en del av mitt hjärta. Och att få resa iväg och träffa kompisar. Vi är med mest för att visa upp oss; samiska förbundet har jobbat stenhårt för att få det här att gå igenom, det medför givetvis en stor kostnad.

Inte acceptabelt

Det är hans mormors far som var same, men kopplingen är tillräcklig för spel i landslaget.

Känner du dig mer som en same nu?

– Nä, inte så mycket. Är man i Gällivare får man känna av det lite. Men jag fick veta det i ett ganska sent skede i livet också. Men på det här sättet får jag vara med i något landslag i alla fall, säger han med ett skratt.

Om Ålands fotbollförbund, ÅFF, visar intresse kan det bli medlem i NF-board och i framtiden delta i liknande turneringar. Något sådant är dock inte aktuellt enligt ordförande Anders Mattsson.

– Vi har haft upp frågan på ett styrelsemöte där vi beslutade att inte gå med. FIFA har kommit med nya direktiv till nationsförbunden med speciella regler som kan innebära att man inte accepterar att en medlem från Finlands bollförbund är med i Viva, säger han och tillägger:

– Annat är det för till exempel Färöarna som är helt självständiga, de kan göra vad de vill.

En kostnadsfråga

Enligt Mattsson har det länge cirkulerat rykten om att Åland är anslutet i NF-board.

– Men det stämmer inte. Vi avvaktar och hör oss för vad som händer. Eventuellt skulle vi kunna vara med och lyssna om något möte arrangeras här i närheten någon gång.

Enligt Tommy Lundberg, tjänstledig sportchef vid ÅFF, medför ett medlemskap stora kostnader.

– Det handlar om mycket satsning ekonomiskt om man vill resa runt halva världen för att delta i olika arrangemang och det är inget vi jobbat vidare med. Vi har prioriterat andra frågor, som vår ungdomsverksamhet.

Han gillar dock tanken med Viva world cup.

– Det är en intressant del och fint att organisationerna tar till vara minoriteterna. I teorin skulle vi kunna ställa upp ett starkt lag med bra klass i ett sådant här sammanhang.

MALIN TILLSTRÖM

malin.tillstrom@nyan.ax


Förstora bilden >
Världsspelare. IFK:s och samelandslagets backklippa Erik Sandvärn spelar troligtvis VM-turnering i november för länder utan medlemskap i FIFA. Även Åland kunde delta, men intresset är lågt på grund av olika faktorer.
Foto: STEFAN ÖHBERG
MALIN TILLSTRÖM

<< Tillbaka till sida 15 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan