Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 5 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Än så länge tyst om snuset

Än hörs det inget från EU-kommissionen om det åländska snusförbudet.

I den nya tobakslagen förbjuder Åland försäljning av snus på finländskt och åländskt vatten, men inte på svenskt. Det här motsvarar inte helt det som EU krävde, så nu väntar man på eventuella reaktioner från Bryssel.

Ålands specialmedarbetare i Bryssel Andreas Backfolk konstaterar att frågan åtminstone inte var uppe när kommissionen förra veckan hade möte om olika frågor av det här slaget. Den sortens möten ordnas fyra gånger per år.

Backfolk vet inte om kommissionen har hunnit få med den åländska notifieringen till det här mötet. Om inte så bör den hinna med till nästa möte i sommar ifall kommissionen har något att invända. (ht)

<< Tillbaka till sida 5 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan