Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan

Olivia Lang på Skillnadsgatan i Mariehamn fyller 4 år i dag,. den 9 augusti. Gratulerar gör mamma, pappa, Robin, Tobias och Ludde.

Frida Nordlund i Jomala Torp fyller 6 år i dag, den 9 augusti. Hon får grattiskramar från farmor och farfar.

SIGMAR

SJÖGREN

Namn: Sigmar Sjögren.

Född: den 14 augusti 1932 i Lemland Norrby.

Bor: på Ringvägen i Mariehamn.

Yrke: pensionerad överkonstapel.

Familj: hustrun Ilse-Maj f Holmberg, barnen Agneta, Lisbeth och Joakim med familjer i vilka ingår sex barnbarn.

Intressen: motion i olika former, att hjälpa sonen i jordbruket.

Födelsedagen: firas med öppet hus i Bergkulla den 14 augusti klockan 13 till 17. I stället för blommor och presenter får den som önskar uppvakta, gärna ge ett bidrag i spargrisen till jubilarens planerade resa till Norge.

RUTH

BERGMAN

Namn: Ruth Bergman, f Mattsson.

Född: den 11 augusti 1917 i Finström Västanträsk.

Bor: sedan ett och ett halvt år på vårdhemmet Sunnanberg, men har haft sitt hem i Saltvik Kroklund.

Yrke: pensionär.

Familj: änka efter Nils Bergman.

Intressen: handarbete i olika former, samt matlagning.

Födelsedagen: firas på Sunnanberg.

ÅKE

ERIKSSON

Bonden Egil Jan-Åke Eriksson från Jomala Önningeby, avled den 7 augusti 2007, efter en kort tids sjukdom. Han var född den 13 februari 1941 i samma by.

Åke var bonde på släktgården Ers i Önningeby, en gård som gått i arv i samma släkt åtminstone sedan 1700-talet. Själv var han historiskt intresserad och bevarade gårdens gamla handlingar väl.

Som nummer tre i en syskonskara på sex var det inte helt självklart att just han skulle bli bonde på hemgården, men han var den ende som var intresserad av jordbruk och därför föll det sig småningom naturligt. Ett par vintrar i slutet på 50-talet prövade han dock, som många andra åländska ungdomar, sina vingar ett par vintrar i Sverige. Där jobbade han på Transport ASG.

1968 blev han bonde på Ers. Då fanns det kor på gården ännu, men i början på 70-talet sålde han dem och kunde prova på andra jobb, bland annat som sommarpolis.

Men jordbruket intresserade mera och han ägnade sig därefter helt åt det. Sockerbetor, lök och spannmål har varit hans huvudsakliga grödor i många år. Hans speciella intresse på gården var smide, han trivdes i värmen från ässjan och påstod själv att intresset fanns i generna, både far och farfar var goda smeder.

Ett annat stort intresse var livet i skärgården. I Fiskö renoverade han tillsammans med sin fru, hennes barndomshem Ollas och byggde bastu där. Åke stortrivdes och njöt av livet med havet som granne. Att fara ut med snipan till de gamla fiskeplatserna och fiska litet var det bästa han visste.

Föreningsliv och politik lockade aldrig på allvar Åke Eriksson. Men i Jomala FBK var han aktiv som yngre och han har tillhört kommunens brandnämnd under ganska många år. Ers-Åke i Önningeby var en vänlig och godmodig medmänska, eftertänksamt filosofisk, alltid lugn och förnöjsam i sin vardag. Efter honom blir tomrummet stort i byn så väl som i familjen.

Närmast sörjande är hustrun Margareta f Nordberg, syskon och syskonbarn med familjer.

ELMER

JANSSON

Pensionerade folkskolläraren och före detta landstingsmannen Elmer Emanuel Jansson från Mariehamn, avled den 6 augusti 2007. Han var född den 30 augusti 1917 i Finström Västanträsk och var änkeman efter Margit f Granberg.

Efter lärarexamen 1944 från Nykarleby seminarium kom Elmer Jansson som föreståndare till Åva folkskola i Brändö. Han trivdes i Brändö där han upplevde mänskorna som företagsamma och energiska och han fann sig väl till rätta både som pedagog och politiker i skärgårdskommunen. Hela sitt aktiva yrkesliv var han verksam i Brändö. 1977 gick han i pension. Vid sidan av läraryrket åtog han sig en mängd förtroendeuppdrag. Elmer Jansson blev känd för de flesta ålänningar som den verklige skärgårdsförespråkaren under sina sexton år i landstinget. Från 1967 till 1983 var han en av de främsta talesmännen för skärgårdens och speciellt Brändös bästa. Skärgårdens kommunikationer var hans skötebarn och ofta den för honom mest brännande frågan.

Att få Hummelvik som ändhamn för den då nya kortruttstrafiken engagerade honom oerhört mycket och han fick glädjen att se att hans arbete gav reslutat. I 27 år var han ordförande för kommunstyrelsen i Brändö och han var utöver det aktiv i en lång rad nämnder och organisationer. Från 1952 och 40 år framåt skötte han även Brändö församlings ekonomi.

Elmer Jansson var charter president i Ålands Östra Lions club och han har erhållit många utmärkelser för sina insatser både yrkesmässigt och politiskt. Finlands Lejons orden har han fått, samt självstyrelsens jubileums- och minnesmedaljer, samt kommunala och kyrkliga förtjänsttecken.

Till hans fritidsintressen hörde musik, han spelade själv både piano och dragspel. Han ägnade sig också mycket åt släktforskning efter att han lämnat arbete och politik och fått mera tid för andra intressen. Som pensionär pendlade han länge mellan Åva, hemmet i Mariehamn och sommarstugan i barndomsbyn Västanträsk.

Närmast sörjande är sönerna Brage och Börje med familj, samt hjärtevännen Hanna-Lisa.


Förstora bilden >


Förstora bilden >


Förstora bilden >

<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan