Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Jesuitpater till Jomala

”En spansk ädling och hans andliga väg” är temat för jesuitpater Rainer Carls tal i Jomala församlingshem på onsdag, den 15 augusti. Carls är född i Tyskland men är sedan 45 år tillbaka verksam i Sverige.

– Han håller föreläsningar i filosofi och kurser över andliga övningar, samt ger personlig själavård och andlig ledning, informerar kantor Henrik Östman i Jomala församling.

Rainer Carls föredrag handlar om den baskiske ädlingen Inigo de Loyola, senare känd som Ignatius av Loyola. Han var i Norden huvudsakligen känd som ”den hemska jesuitordens grundare”, enligt Topelius´ Fältskärns berättelser. Under senare årtionden har man alltmer uppmärksamma honom i samband med hans så kallade ”Andliga övningar”.

Övningarna ska fördjupa den kristna tron och har framgått ur Ignatius religiösa erfarenhet efter att han skadats av en kanokula och tvingats till ett långt sjukläger på borgen Loyola. Han upptäckte Guds väg som han sedan följde på ett radikalt sätt genom en lång resa som förde honom från Montserrat till Paris och Rom. Denna andliga väg vill han förmedla till andra i sina andliga övningar.

<< Tillbaka till sida 6 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan