Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 18 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Alla kusiner sprang
KANONLOPPET. Alla kusiner sprang. Nästan i alla fall. Vid målgången stod mormor och morfar och hejade på. För åttonde året i rad.

Det har blivit en tradition att Britt Pettersson anmäler sina barnbarn till Kanonloppet. I år räknade de ut att det var åttonde året i rad. Och sju kusiner sprang.

– Det började med att min dotter och jag tyckte det vore trevligt att alla kusiner skulle få springa. Sedan har de hoppat på undan för undan, säger Britt.

I år stannade den äldsta kusinen hemma men fem av dem sprang från Ulfsby. För Sanna Johansson, 14, gick det bara så där. I alla fall enligt henne själv.

– Detta var första året för mig, sa hon. Jag sprang lite och gick lite. Det är som en tradition att alla kusiner springer.

Som tradition är det även att alla kusiner åker och badar efter loppet och sedan på kväller går de ut och äter.

Alla var glada

Nöjd med sitt lopp var 13-åriga Erica Holmberg.

– Jag sprang på 50. Det var bättre än förra året, sa hon.

Simon Holmberg, 11, var också nöjd. Trots att loppet var ganska dramatiskt för honom.

– Det gick ganska bra. Jag joggade mest hela tiden. Men jag fick ganska on i benet och så fick jag stanna två gånger och knyta skorna.

Sanna Pettersson, som fyller tio i morgon, och Cecilia Pettersson, sju år, tyckte att det kändes bra. De försökte springa lite men gick mest.

De allra yngsta kusinerna sprang Julleloppet. Tim Pettersson är fyra år både sprang och gick och ett år äldre Anton Holmberg sammanfattade hela lördagen på ett bra sätt.

– Jag är lite trött.

JOHAN LARSSON

johan.larsson@nyan.ax


Förstora bilden >
Nästan alla kusiner. Det har blivit en tradition för kusinerna att springa Kanonloppet. På kvällen äter de sedan på restaurang. Övre raden från vänster: Sara Johansson, mormor och morfar Pettersson. Mellersta raden: Cecilia Pettersson, Erica Holmberg, Sanna Pettersson, Simon Holmberg. Undre raden: Tim Pettersson, Anton Holmberg. Foto: FREDRIK TÖRNROOS
JOHAN LARSSON

<< Tillbaka till sida 18 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan