Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 14 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
2.500 kvadratmeter sommarblommor
I Rune Söderlunds växthus i Eckerö står krukrad efter krukrad med sommarblommor som växer till sig för att explodera lagom till den stora säsongstarten om drygt en månad. Utbudet är större än någonsin och gamla klassiker samsas med nya varianter.

För åtta år sedan tog Rune Söderlund över växthusen i Eckerö Överby. Växthusen hade använts och skulle användas för att främst odla tomater men redan 2001 utökade Rune sortimentet med lite sommarblommor.

Sedan dess har sommarblommorna successivt blivit allt fler, i dag täcker de sammanlagt 2.500 kvadratmetrar och med det en större areal än tomaterna.

– Jag visste knappt vad en pelargon var då jag började, berättar Rune och så tillägger han det som alla vi trädgårdsmänniskor redan vet:

– Det blir bara intressantare ju längre man håller på!

För hand

Rune driver upp blommorna från sticklingar och småplantor som han importerar, alla plantor sköts för hand och klipps manuellt. Inga kemikalier används. Blommorna levereras till ett par affärer på Åland med säljs också över disk.

På frågan hur många krukor det allt som allt finns i de stora växthusen slår Rune ut med händerna.

– Jag har ingen aning. Men det skulle nog ta en dag att räkna alla.

Hur många olika arter han har är en annan fråga som förblir obesvarad.

– Jag har ett standardsortiment med det mesta som finns i utbudet av sommarblommor och så försöker jag satsa lite extra på vissa arter. Jag har till exempel i vår 10-15 olika fuchsior och 30 sorters pelargoner.

I årets sortiment finns bland annat nya sorters hängpelargoner som blir extra täta och som blommar bättre än de som hittills har funnits på marknaden. En favorit är de småblommiga engelska pelargonerna ’Angel eye’ som finns i olika färgkombinationer.

Surfinian favorit

Färgkombinationer, ja… Utbudet på nyanser är större än någonsin.

– Det är bra för smaken är så olika. Vissa säger aldrig i livet då de ser en svart pensé, andra tycker att de är det snyggaste som finns, säger Rune.

– Men trots att man pratar och introducerar nyheter så är det ändå oftast de traditionella färgerna som går bäst som till exempel röda pelargoner.

Vilken är din egen favorit?

– Det är nog Surfinian (Petunia x hybrida)!

TITTE TÖRNROTH-SARKKINEN

titte.tornroth@nyan.ax

Foto: ERKKI SANTAMALA

erkki.santamala@nyan.ax


Förstora bilden >
Tusentals penséer. Medan många av sommarblommorna hos Rune Söderlund fortfarande bara är småplantor blommar penséerna redan för fullt. De fyller ett helt stort växthus.

TITTE TÖRNROTH-SARKKINEN


Förstora bilden >
Som fjärilar. Med Palettblad (Solenostemon scutellarioides) skapar man lätt dramatiska växtarrangemang. För att bladen skall behålla sin färg måste man nypa bort blommorna.

TITTE TÖRNROTH-SARKKINEN


Förstora bilden >
Inte bara blommor. Intresset för gröna bladväxter ökar markant. Rune berättar att dekorativa gräs snabbt säljs slut.

TITTE TÖRNROTH-SARKKINEN


Förstora bilden >
Änglalikt öga. Den engelska småblommiga pelargonen Angel eye är en bedårande liten bekantskap som finns i olika färgkombinationer.

TITTE TÖRNROTH-SARKKINEN

<< Tillbaka till sida 14 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan