Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 19 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Konkurrensen för dålig bland flicklagen
Uniteds Truedsson förstår ÅFF:s beslut

Konkurrensen för dålig bland flicklagen

FOTBOLL. Rätt beslut av Ålands Fotbollförbund. Det anser i alla fall Åland Uniteds assisterande tränare Urban Truedsson. Och det handlar givetvis om att förbundet inte skickar något flicklag till Pohjola Cup. – Det får spelarna att inse att de inte är givna och att de måste jobba för sin plats, säger han.

Urban Truedsson är assisterande tränare i Åland United och har även hand om klubbens talangutveckling. Spontant tyckte han det var synd att Åland inte kunde ställa upp med ett flicklag i Pohjola Cup men förstår samtidigt Ålands Fotbollförbunds beslut.

Han har själv märkt att intresset för fotboll bland många unga tjejer minskat och att prioriteringarna istället ligger på annat håll. Med det här beslutet menar han att ÅFF visar att tjejerna inte längre kan ta sin plats för givet i förbundslaget.

– Det finns många flicklag på Åland men inför varje helg måste varje lag skrapa ihop spelare. Det blir ingen konkurrenssituation om platserna, säger han.

Signal till övriga spelare

Så har fallet även varit för förbundslaget tidigare. Det har funnits många spelare men få som verkligen satsat. Till årets Pohjola Cup löser förbundet det på så sätt att åtta spelare får chansen att representera Nyland.

– Det tycker jag är bra och det ger en signal till de andra att de inte är givna, säger Truedsson.

För samtidigt som konkurrensen kanske inte är den bästa säger Truedsson att det finns många duktiga fotbollstjejer på Åland. Men för att vara med i ett lag som ska representera Åland i Pohjola Cup så måste man verkligen satsa.

Bättre information

– Man har varit för given i laget, säger Truedsson. Slå istället ihop alla lag till två lag så blir det konkurrens.

Nu är situationen så att i stort sett alla tjejer som är med i ett flicklag även är aktuella för förbundslaget. Och för att tjejerna ska veta vad som gäller måste förbundet bli betydligt tydligare.

– Jag tror att man måste ut tidigt med informationen om att det här är viktigt, säger Truedsson.

Pohjola Cup spelas i mitten av juni i Raumo och Karleby.

JOHAN LARSSON

johan.larsson@nyan.ax


Förstora bilden >
Öga för talanger. Urban ”Ubbe” Truedsson har tidigare varit tränare för Haninge DFF och har erfarenhet av talangutveckling från Stockholm. Arkivfoto: JONAS EDSVIK

JOHAN LARSSON

<< Tillbaka till sida 19 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan