Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 11 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Tillstånd för nya bodar i Lervik

MARIEHAMN. Byggnadsnämnden beviljade i måndags Mariehamns hamn byggnadslov för uppförandet av tio strandbodar i Lerviks småbåtshamn.

Hamnen har redan 2002 beviljats byggnadslov för bodar och dessutom för nio båthus, av vilka endast ett båthus byggts, men giltighetstiden för det bygglovet har gått ut. De nya bodarna ska se likadana ut och ha samma placering som de tidigare planerade.

Området är i stadsplanen avsatt för båthamn och får bebyggas med behövliga vägar, bryggor, kaj- och transportanläggningar samt paviljong-, social- och lagerbyggnader. Hamnnämnden har, på uppdrag av stadsstyrelsen, utarbetat förslaget till utbyggnad av området tillsammans med stadsarkitektkontoret. (ab)

<< Tillbaka till sida 11 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan