Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 16 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
IFK föll tungt mot Tampere United
IFK Mariehamn fick sig en kalldusch och 1-4 i baken mot fjolårssegrarna Tampere United. Tampere har tidigare haft svårt med målskyttet på WHA men nu lossnade det med buller och bång.

IFK Mariehamn fick en jobbig inledning på matchen redan efter fyra minuter då bortalaget tilldömdes en straff efter ruff av Mattias Wiklöf.

– Vi går in axel mot axel och han halkar, det är ingen straff, säger Wiklöf.

Straffen togs av Petrescu, IFK-målvakten Matti Salkojärvi chansar åt fel håll, men lyckligtvis hamnar bollen utanför målramen.

Efter straffen spelar IFK upp sig lite men slår mycket långbollar och lyckas skapa väldigt lite. Tampere har också svårt att få igång sitt spel och slår nästan alla passningar mot den 199 centimeter långe Henri Myntti på topp.

Ett missförstånd mellan IFK:s målvakt Matti Salkojärvi och André Hansell skapar ett inkast och Tampere utnyttjar situationen blixtsnabbt.

Myntti svårstoppad

Inkastet blir ett inlägg och Myntti kommer högst på bollen. Salkojärvi har inte mycket att göra än att se bollen segla in bakom honom i målet. Ett ganska rättvist 0-1 till Tampere. Direkt efter målet utgår Andreas Friman, som fick en smäll över benet i en tidigare situation, och ersätts av Patrik Rikama.

Matchen står och väger när Mattias Wiklöf på en offensiv räd blir fälld av Tamperes målvakt Mikko Kaven och domaren blåser straff, någonting som Wiklöf inte håller med om.

– Jag faller väldigt lätt, men det var kanske domarens sätt att kompensera för deras straff, säger Wiklöf.

I 17 minuten är Andreas Björk är betydligt kyligare än Petrescu och lägger bollen över målvakten som dock chansar åt rätt håll.

Drällde med bollen

Efter 1-1 målet såg IFK ut att komma igång lite och började vårda bollen mer på mittfältet. I stort sett ägde IFK innermittfältet i matchinledningen, men när man närmade sig målet var skärpan som bortblåst. IFK-spelarna valde svåra passningsalternativ och drällde med bollen, medan Tampere flyttade upp spelare i press.

– Vårt passningsspel fungerade inte alls idag, säger tränare Pekka Lyyski.

Långa bollar

I första halvlek hade IFK mer av bollen men klarade inte av att utnyttja det och spelet stannade ofta upp i backlinjen. Det såg svårt ut när IFK försökte flytta fram, och i väldigt många fall valde mittbacksparet Paulus Arajuuri och Jani Lyyski att lyfta en långboll mot Tamperes backlinje, någonting som visade sig vara mindre lyckat.

– Jag vet inte varför, kanske det inte fanns alternativ, kanske de ville flytta upp bollen snabbt, säger Wiklöf.

Tidigt i andra halvlek fick IFK en riktig kalldusch. i 53:e minuten får Tampere en frispark vid mittlinjen och Antti Pohja gör sig beredd att ta den. André Hansell får uppgiften att markera kolossen Myntti och självklart går bollen mot honom. Myntti får till en hög nick som först går rakt upp i luften och sedan letar sig in bakom Salkojärvi som betyder 1-2 för Tampere.

Kallduschen ett faktum

Tampere får en hörna två minuter senare och efter en dålig undanrensning av IFK-försvaret kan Antti Pohja skicka in ett välplacerat inlägg till Jari Niemi som kommer helt obevakad på bakre stolpen och kan bara lägga in bollen med pannan. Inom loppet av tre minuter har IFK gått från 1-1 till 1-3 och luften gick ur spelarna totalt.

Stora delar av andra halvlek försökte IFK pressa fram men fortsatte med sina hopplösa långbollar mot Tamperes backlinje och lyckades egentligen aldrig hota de regerande mästarna.

Pohja dödar matchen

Antti Pohja får sedan fullborda sin match med att göra det fjärde målet i den 84:e minuten. Ett inkast från höger skarvas av Myntti, och Pohja får relativt omarkerad glida igenom försvaret och lägga in bollen bakom en frustrerad Salkojärvi, som inte fick mycket hjälp av sina utespelare. Salkojärvi spelade bra trots fyra insläppta, och gjorde många kvalificerade räddningar.

I slutet av matcherna slog IFK av på tempot och accepterade förlusten, många var irriterade och hängde med sina huvud.

– Vi ska inte förlora med 1-4 mot det här laget idag, säger Mattias Wiklöf, som är mycket besviken på lagets insats.

Hur tyckte du att matchen gick för dig personligen?

– Förlorar vi med 1-4 kan ingen vara nöjd. Det känns bara tomt nu, säger Wiklöf.

”Förstör matchen”

Tränare Pekka Lyyski var allt annat än nöjd efter matchen. Lyyski tyckte att domaren Mattias Gestranius inte höll sig till Veikkausliigas linjer och var alltför petig i sin bedömning.

– Inget av lagen tillåts spela fotboll. Det är en ren skandal, säger Lyyski.

Lyyski tillägger också att Tampere United var det bättre laget, och att man inte kan skylla allt på domaren.

– Vi fick inte igång vårt passningsspel, och så hade vi svårt att hantera Myntti på topp, säger Lyyski.

Ingen fara med Friman

Andreas Frimans skada ser i dagsläget inte ut att vara alltför allvarlig.

– Det var dubbarna i benet, det gjorde ont men ska inte vara någon större fara, säger lagläkaren Lennart Lönnqvist.

Faktumet kvarstår att IFK inte har vunnit en ligamatch sedan den 11 maj, och nu föll de till en 11 plats i tabellen.

JOHAN ORRE

johan.orre@nyan.ax

Foto: FREDRIK TÖRNROOS


Förstora bilden >
Blekt IFK. Tampere United firar 1-2 målet, medan IFK-spelarna besviket tittar på. Ingen seger denna gång heller.

JOHAN ORRE


Förstora bilden >
Cykelspark. Mattias Wiklöf kämpade och slet, men fick många domslut emot sig. Här försöker han sig på en cykelspark som tyvärr inte resulterade i någonting.

JOHAN ORRE


Förstora bilden >
Bra inhopp. Patrik Rikama gjorde ett piggt inhopp och spelade stabilt hela matchen. Han ersatte Andreas Friman som tvingades utgå på grund av skada, men det han ska vara i spelskick till nästa match.

JOHAN ORRE


Förstora bilden >
Långa bollar på Tulle. David ”Tulle” Carlsson fick inte mycket att jobba på. IFK valde mest att slå långa bollar, och Tamperes backlinje tackade och tog emot.

JOHAN ORRE


Förstora bilden >

JOHAN ORRE

<< Tillbaka till sida 16 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan