Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 16 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Fred Forsell ska skriva sketcher för TV-4 i höst
Fred hela veckan
Nya Ålands krönikör och redaktör på Amelia Fred Forsell ska börja skriva sketcher för humorprogrammet Fredag hela veckan, med bland andra David Helenius, Peter Magnusson och Christine Meltzer från succéprogrammet Hey Baberiba. – Jag blir en av dem som skriver manus för programmet, säger Fred Forsell.

Fred Forsell är känd för sina krönikor och sin bok Texter att älska till. Han var även med och skapade internetsidan Fazzula som många älskar, och det var faktiskt delvis via Fazzula.com som han blev vald till att skriva sketcher för Fredag hela veckan.

– De hade tittat på Fazzula, och de verkade gilla den så de hörde av sig och frågade om jag var intresserad, säger Forsell.

Fred Forsell har tidigare gjort ljud- och bildsketcher på Fazzula, och så har han och Leo Löthman satt ihop sketcher för FST, som aldrig kom ut i sändning.

– Vi försökte slå oss in i FST:s tablå, men de hade inte råd med vårt program. Men erfarenhet av den här typen av arbeten har jag, fast inte på den här nivån.

Fred Forsell säger att han har vänner att tacka. Vänner som tipsade om honom.

– Eller bli förbannad på, om det går åt helvete.

Arbetet börjar i september, och programmet börjar sändas i oktober. Sedan jobbar de till december då programsäsongen avslutas.

Hur funkar det att jobba på Amelia om du ska göra det här?

– Jag har faktiskt tagit tjänstledigt under den perioden som jag ska göra det här.

Och så den klassiska frågan: hur känns det?

– Det känns fantastiskt, men lite nervöst. Det här är en chans som inte kommer så ofta, så jag kände att jag ville ta den. Det här är någonting som jag alltid har drömt om.

Men du fortsätter skriva krönikor i Nya Åland, fast du har ett superflashigt manusförfattarjobb?

– Ja, det är tänkt så.

Programmet Fredag hela veckan har redan gjort en säsong och blev snabbt ett populärt tv-program. Programmet produceras av bolaget Baluba som har producerat otaliga succéer i svenska tv-kanaler som SVT, TV3 och TV4.

JOHAN ORRE


Förstora bilden >
Snart manusförfattare. Fred Forsell ska börja skriva manus till humorprogrammet Fredag hela veckan som sänds på TV4.
JOHAN ORRE

<< Tillbaka till sida 16 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan