Tyck till om eNyan
<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan
Kärnkraftsbygget fortsätter

Den miljökonsekvensbeskrivning som det finska energibolaget Fennovoima ab lämnat in till arbets- och näringsministeriet har godkänts. Fennovoima fortsätter att förbereda kärnkraftsprojektet på orterna Pyhäjoki, Strömfors och Simo.

I beskrivningen har man bland annat undersökt konsekvenser av radioaktiva utsläpp, avfallshantering och ”mycket osannolika olyckssituationer”.

Bedömningen av miljökonsekvenserna visar att projektet inte kommer att medföra skadlig påverkan på miljön på någon av orterna.

Fennovoima ägs av 60 företag och energianläggningar och Ålands Elandelslag är ett av dem. Målet är att kärnkraftsbygget ska börja 2012 och att elproduktionen ska vara igång 2020. (lf)

<< Tillbaka till sida 4 :: < Föregående artikel på sidan :: Nästa artikel på sidan > :: Skriv ut sidan